Odamız Üyesi KOBİ’lerin Yararlanabileceği “Nefes Kredisi” Başvuruları 12 Aralık 2016 Pazartesi Günü Başlamıştır.

Sayın Üyemiz,     

KOBİ’lerin en büyük sorunlarından birisi finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun çok üzerindeki kredi faiz oranlarıdır. Bu doğrultuda, ülkemiz ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere, "TOBB Nefes Kredisi" adı altında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında bir protokol imzalanmıştır.

 Üyelerimiz, Ziraat Bankası ve Denizbank’ın tüm şubeleri üzerinden söz konusu krediye başvuruda bulunabileceklerdir. 

    - Kredi 12 ay vadeli olup, geri ödemesi aylık eşit taksitler halinde gerçekleşecektir. Kredi vadesinin uzatılması veya kısaltılması mümkün olmayacaktır.

   -  Kredinin brüt faiz oranı aylık % 0,825, yıllık % 9,90’dır.

   -  Kredinin teminatı %85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile, kalan %15’lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecektir. 

   -   Kredi limiti 50.000 TL kadardır.

    -  Söz konusu kredide hizmet-imalat sektör ayrımı bulunmamakta, ancak; emlakçılar, kooperatifler, döviz büroları, faktoring firmaları, eczaneler, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler anılan krediden faydalanamayacaktır.

    Kredi değerlendirme sürecinde Odamız’ın kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacaktır.

Nefes Kredisi’ne başvurular 12 Aralık 2016 Pazartesi günü başlamış olup, KOBİ'lerin Nefes Kredisi'ne başvurabilmeleri için öncelikle Odamıza gelerek (Odamız merkez ve temsilcilikleri) “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir.” ibaresini içeren Faaliyet Belgesi almaları, (bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecektir), daha sonra üyelerimizin Ziraat Bankası ve Denizbank’ın herhangi bir şubesine giderek bankanın talep edeceği kredi evrakları ile söz konusu krediye müracaat etmeleri gerekmektedir.

 Nefes Kredisi’nin üyelerimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz. 

 Saygılarımızla,

 NOT:

1-) Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek tutar en fazla 250 TL olup, KGF’nin (Hazine Müsteşarlığı’nca) talep edeceği kefalet başvuru bedeli olan 250 TL ve binde 5 komisyon (%0,5) (komisyon kredinin KGF kefaletine konu olan %85’lik kısmı üzerinden hesaplanacaktır) dışında üyelerimizden herhangi bir masraf veya komisyon talep edilmeyecektir. 

 

 2-) Yukarıda sayılan hususlar dışında ilgili Bankalar tarafından herhangi bir farklı işlem uygulanması halinde tarafımıza bilgi verilmesi gerekmekte olup, gerektiği takdirde ilgili merciler nezdinde girişimde bulunulacaktır.

Gösterim: 1266